Schiedel komin ceramiczny

Ceramiczne kominy Schiedel

Schiedel logo

Schiedel to polski oddział niemieckiej, a właściwie światowej, marki systemów kominowych, które produkuje już od 80 lat. Tak naprawdę to Schiedel wymyślił modułowe systemy kominowe, które w chwili obecnej dominują na rynku europejskim. Firma ma w swojej ofercie bogaty asortyment kominów do różnych zastosowań. Jeden z najpopularniejszych sztandarowych produktów to Rondo Plus – uniwersalny komin do wszystkich paliw, ocieplony Stabil, Schiedel Rondo do kominków, czy stosowany do kotłów kondensacyjnych gazowych Advaant i Avant Economic. Hitem sprzedażowym ostatnich miesięcy jest komin Schiedel Stabil fi 200 – ocieplony wełną do paliw „suchych”

Schiedel – synonim wyrażenia komin ceramiczny – krótka charakterystyka produktów marki.

Od z górą 70 lat firma Schiedel (wymowa: „szidel”), która powała w Niemczech z dużym powodzeniem projektuje i produkuje coś, co dziś w branży budowlanej nazywamy mianem „komin systemowy”. Przekaz głosi, że założyciel firmy pan Friedrich Schiedel produkcję rozpoczął od pożyczonej taczki i łopat. Od tamtego momentu wiele się zmieniło, a przedsiębiorstwo pana Friedricha jest dziś się liderem europejskim – ma odziały w kilkunastu krajach w Europie, Między innymi w Polsce – w Opolu. Miano lidera i prekursora zobowiązuje. Schiedel trzyma wysoki poziom więc jego kominy (i wentylację) określić można jako: innowacyjne, niezawodne, bezpieczne, innowacyjne. No i oczywiście wykonane z najwyższą jakością i starannością. W ofercie Schiedel znajdziemy wiele produktów kominowych i wentylacyjnych. Istnieje co najmniej dziewięć systemów kominowych oraz taka sam liczba rodzajów pustaków wentylacyjnych do budowy kominów wentylacji grawitacyjnej. To nie wszystko – poszczególne kominy mają różne średnice, parametry i opcje. Dostępne są w różnych obudowach (pustakach) : bez wentylacji, z 1 wentylacja oraz z 2 wentylacjami. Do wyboru są trójniki 90 i 45 stopni – zatem liczba mozliwych kombinacji idzie w tysiące! Kilka najbardziej popularnych systemów (najchętniej wybieranych przez inwetorów) postaramy się pokrótce opisać poniżej.

Komin ceramiczny na paliwa stałe – Schiedel Rondo

Bardzo często dom wyposażony jest w kominek. Idealnym rozwiązaniem dla kominka jest popularny komin ceramiczny Schiedel Rondo. Do wyboru są rury o średnicach: 160, 180 i 200 mm oraz dwie wersje pustaka: bez wentylacji oraz z pojedynczą wentylacją. Wysokość pustaków (zarówno kominowych jak i wentylacyjnych) produktów Schiedla to 33 cm. Dzięki temu kominy stawia się zdecydowanie szybciej – tylko 3 sztuki n 1 metr, a produkty są kompatybilne. Wracając do Ronda – komin sprawdzi się przy kominkach oraz kotłach na paliwa stałe: kuchnie węglowe, kozy, piece czyli po prosru kotły na węgiel i drewno. Temperatura spalin w tych urządzeniach grzewczych powinna przekroczyć 200 st. Celsjusza. Są to tzw. urządzenia wysokotemperaturowe. Gwarancja producenta – 30 lat.

Ceramiczne ocieplone kominy uniwersalne Schiedel Rondo Plus i Schiedel Stabil

Kominy uniwersalne firmy to: Rondo Plus i Stabil. Stabil jest tańszą wersją Ronada Plus. Różnica polega na kilku detalach oraz odkraplaczu o którym powiemy nieco później. Oba systemy, oprócz stanowiącego serce komina wkładu z rur (kształtek) ceramicznych, są izolowane. Przestrzeń pomiędzy kształtkami ceramicznymi a pustakiem (obudową) wypełniona jest wełną mineralną. Kominy posiadają zbiornik kondensatu (odskraplacz). Komin Rondo Plus wyposażono w głęboki odskraplacz co oznacza, że obsłuży kondensacyjne kotły gazowe lub olejowe. Warunek jest jeden – kotły muszą mieć otwartą komorą spalania. Z kolei Stabil jest dedykowany do kotłów na paliwa stałe (drewno, węgiel, ekogroszek, pellet, biomasa). Jego odskraplacz jest niski i służy jako podstawa ceramiki.

Kominy przeznaczone są do kotłów niskotemperaturowych o temperaturze spalin od 60°C do 600°C. W sprzedaży dostępne są wkłady o średnicach: 140, 160, 180, 200, 250 i 300 cm. Dwa ostatnie na zamówienie. Ponadto kominy oferowane są w pustakach bez wentylacji oraz z pojedynczym zintegrowanym kanałem wentylacyjnym. Gwarancja 30 lat.

Dla wszystkich, którzy stawiają dom pasywny (dom energooszczędny) Schiedel wprowadził podwójnie ocieplony (jedna warstwa to otulina pomiędzy rura ceramiczną a pustakiem, druga to pianobeton w ściankach pustaka) komin o nazwie Rondo Thermo Plus. Komin zaopatrzony jest jak już wspomnieliśmy w ocieploną podwójną wentylację i oferowany w średnicach 18 lub 20 cm. Wg zapewnień producenta zwiększa energooszczędność wentylacji o 17%.

Ceramiczny komin do gazu – Avant, Avant Economic oraz Quadro

Do współczesnych kotłów gazowych Schiedel oferuje kominy Avant i Avant Economic. Najczęściej wybieranym kominem gazowym jest ten o średnicy 120 mm. Istnieją oczywiście kominy o większych średnicach: 140-250 mm jednak z stosowane są do kotłów o większych mocach. Rura zastosowana w kominach Avant i Quadro to rura izostatyczna oraz karbowana. Dziki karbowaniu wzrasta sprawność kotła. O ceramice izostatycznej można przeczytać tutaj. Komin pracuje w podciśnieniu – jest systemem powietrzno-spalinowym i obsługuje kotły gazowe z zamknięta komorą spalania. Kominy Quadro i Quadro Pro to najnowsze i najnowocześniejsze rozwiązania Schiedla w dziedzinie kominów dedykowanych do kondensacyjnych kotłów gazowych.

Ceramiczny komin wielofunkcyjny Schiedel Dual

Schiedel Dual to wielofunkcyjny komin z dwoma wkładami ceramicznymi. To tak naprawdę trzy kominy w jednym pustaku:

  1. izolowany komin uniwersalny ceramiczny o średnicy 18 lub 20 cm
  2. komin do kondensacyjnych urządzeń grzewczych opalanych gazem z zamknięta komorą spalania o średnicy 12 cm
  3. pojedynczy komin wentylacyjny

Taka kombinacja ma wiele zalet: oszczędza czas budowy, oszczędza środki finansowe, oszczędza metraż zabudowy. Wiele tych oszczędności. Po prostu kominy Dual (inni producenci nazywają je Duo, Kombo) są tanie w porównaniu z postawieniem 3 oddzielnych kominów: uniwersalnego, gazowego, wentylacyjnego.

Najnowszy produkt marki Schiedel – komin Pro Advance

Pro Advance – najnowocześniejszy z nowoczesnych, najnowszy z najnowszych – oparty na unikatowej profilowanej rurze izostatycznej o długości 133 cm. Prawdziwie uniwersalny, niezależny system cechujący się najwyższymi parametrami technicznymi i termicznymi. Nie dość, że przeznaczony jest do wszystkich paliw stałych to jeszcze po dołączeniu zewnętrznego źródła zasilania kotła gazowego w powietrze – obsłuży gazowe kondensaty! Czyżbyśmy znaleźli prawdziwy komin uniwersalny?

Pustaki wentylacyjne Schiedel

Komin to nie tylko odprowadzenie spalin. Komin to również wentylacja grawitacyjna. Producent proponuje dziewięć rozwiązań wentylacyjnych 1, 2, 3 i 4 kanałowych. Poziomych i pionowych. W tym specjalny podwójny pustak wentylacyjny izolowany pianobetonem – specjalnie do kominów Rondo Thermo Plus. Wysokość wentylacji Schiedla to tradycyjne już 33 cm.

Produkty Schiedla to zaawansowane technologicznie, dopracowane do najdrobniejszych szczegółów kominy oparte zarówno na klasycznej ceramice szamotowej jak również na wkładach z ceramiki izostatycznej. Na wszystkie swoje produkty firma Schiedel udziela 30-letniej gwarancji.

Schiedel to nie tylko kominy ale również pustaki wentylacyjne i akcesoria kominowe.

Schiedel Rondo - komin do wszystkich paliwkomin Schiedel RondoKomin z wkładem ceramicznym do kotłów na paliwa stałe. Polecany zwłaszcza do kominków bez płaszcza wodnego. Dostępny w opcji bez wentylacji, jak i ze zintegrowanym pojedynczym kanałem wentylacyjnym.Średnice: 160, 180, 200 mmTu kupisz online: komin Schiedel Rondo
Schiedel Rondo Plus - komin uniwersalnykomin Schiedel Rondo PlusKomin z wkładem ceramicznym uniwersalny do wszystkich paliw. Polecany zwłaszcza do kotłów na ekogroszek lub pellet. Ocieplony na całej długości wełną mineralną. Z głębokim doskraplaczem. Komin dostępny w wersji bez wentylacji lub z pojedynczą wentylacją.Średnice: 160, 180, 200 mmTu kupisz online: komin Schiedel Rondo Plus