Styropian co zrobić z odpadami? Gdzie wyrzucać odpady styropianowe?

Styropian co zrobić z odpadami?

Każdego z nas obowiązuje segregacja śmieci styropian, zwykle jest zagwozdką. Pojawiają się pytania o styropian gdzie wyrzucić, czy styropian to plastik? Jest to tworzywo sztuczne w takim razie, czy będzie można wyrzucić styropian do plastiku. W tym wpisie postaramy się szerzej omówić ten temat. Przedstawimy rodzaje odpadów ze styropianu. Dzięki temu dowiesz się, jak się pozbyć styropianu lub jak możesz go jeszcze wykorzystać, zanim wyrzucisz. Miłej lektury.

Styropian gdzie wyrzucić? Jakie rodzaje odpadów ze styropianu wyróżniamy?

Jest mnóstwo zapytań o styropian gdzie wyrzucić? Mimo iż temat segregacji śmieci stale jest nagłaśniany, to w dalszym ciągu pojawia się wiele wątpliwości. Szczególnie jeśli chodzi właśnie o pozostałości styropianowe, które zresztą są też dość kłopotliwym odpadem, bo zajmują sporo miejsca.

Styropian jest sztucznym tworzywem podobnie jak plastik. Zatem, czy styropian można wyrzucać do plastików? I tak i nie – wszystko zależy, o jakie rodzaje odpadów ze styropianu chodzi. Najprostsza klasyfikacja odpadów to:

Styropian budowlany

Może to być tradycyjny styropian ekspandowany EPS lub ekstrudowany XPS (styrodur XPS). Jeden i drugi są oczywiście tworem sztucznym. Mogą to być większe płyty lub tylko ścinki pozostałe po ocieplaniu domu.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Można go zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK-u. Znajdziesz go się w każdej gminie, czy mieście. Jest jedno „ale” – wyrzucany styropian powinien być czysty tzn. bez śladów kleju/pianki, aby mógł być potem zutylizowany. W przypadku jakikolwiek zanieczyszczeń utylizacja styropianu jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna. Zwykle każdy PSZOK ma ściśle określone wytyczne co do odbioru styropianu. Dlatego przed wyjazdem najlepiej jest się z nimi zapoznać.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany

Kolejny sposób to wywóz resztek styropianu przez specjalistyczne firmy. W tym celu zamawia się kontener lub big bag, a przy okazji można wrzucić tam inne pozostałości budowlane np. gruz, opakowania po chemii budowlanej (pozostałości kleju, zaprawy) itd.

Są też specjalistyczne firmy zajmujące się recyklingiem odpadów ze styropianu. Te są odbierane bezpłatnie pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone. Następnie przerabia się je na granulat, który wykorzystuje się potem np. w budownictwie.

Styropian opakowaniowy

Ten rodzaj dzieli się na czysty np. po sprzęcie AGD, RTV, meblach. Tu od razu podpowiadamy, gdzie wyrzucić styropian po telewizorze, gdzie wyrzucić styropian po meblach albo gdzie wyrzucać styropian po AGD? Sprawa jest prosta – wystarczy takie opakowania umieścić w żółtych pojemnikach na odpady. Tam, gdzie wyrzuca się, tworzywa sztuczne lub metale. Niezanieczyszczone odpady będzie można poddać recyklingowi i wykorzystać je ponownie. Jeśli jednak są to większe ilości, warto zawieść je do wspomnianego wcześniej Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).

Opakowania styropianowe zabrudzone to pozostałe przeważnie po żywności np. tacki, na których pakowane są wyroby garmażeryjne, wędliny, sery itp. Do tej kategorii zaliczają się również pudełka po daniach na wynos. Te absolutnie nie nadają się do odzysku, dlatego należy je wrzucić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Recykling styropianu domowym sposobem. Podpowiadamy, jak możesz wykorzystać pozostałości styropianowe

Możliwość przetworzenia i ponownego wykorzystania styropianu określa się zwyczajowo jako recykling styropianu. Jak już wiesz, zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Jednak taki recykling można również przeprowadzić samemu. Wyjaśniliśmy już gdzie wyrzucać styropian i jak powinna przebiegać segregacja styropianu jednak, zanim się go pozbędziesz, zastanów się, bo może mógłbyś go jeszcze jakoś wykorzystać.

Poniżej zebraliśmy kilka pomysłów na powtórne wykorzystanie styropianu:

  • Większe odpady styropianowe będą doskonałe do izolacji cieplnej w budzie dla psa, zagrodzie dla zwierząt, czy kurniku. Poza tym może przyda się ocieplić nimi domek narzędziowy, piwniczkę, czy altanę.
  • Taki odzyskany styropian sprawdzi się również w ogrodzie. Tutaj wystarczą jego ścinki, które po rozdrobnieniu można wykorzystać przy spulchnianiu gleby. Granulki wystarczy w nią wkopać. W ten sposób stworzymy drenaż dla roślinności. Tym samym będzie ona odpowiednio nawodniona i lepiej będzie przyswajała składniki odżywcze z ziemi.
  • Z odpadów styropianu można wykonać ozdoby ogrodowe lub dekoracje domowe. W Internecie jest mnóstwo inspiracji. Tworzenie takich ozdób może być świetnym odstresowującym zajęciem.
  • Rozdrobniony styropian posłuży jako wypełniacz i zabezpieczenie przesyłek podczas transportu. Ponadto można nim wypełnić miękkie meble, czy pluszowe zabawki.