Styropian

Styropian EPS

Styropian to najpopularniejsze zaraz obok wełny mineralnej akcesorium przeznaczone do izolowania budynków. Rynek styropianowy stale się powiększa, a producenci wciąż wprowadzają tu nowości. Powstało wiele rodzajów styropianu, a każdy z nich ma swoje konkretne zastosowania. Styropiany różnią się kolorami, grubościami, wartościami parametrów. Bardzo istotny jest tu współczynnik lambda styropianu. Wszystkie najważniejsze informacje o tym produkcie izolacyjnym zebraliśmy w poniższym wpisie.

Styropian – jakie mamy rodzaje?

Polistyren ekspandowany tzw. EPS tak fachowo określany jest styropian, ale to bardzo ogólne pojęcie. Jest to oczywiście sztuczne tworzywo – spieniony granulat, z którego tworzy się blok. Ten tnie się na pojedyncze odpowiednio zwymiarowane płyty. Styropian eps klasyfikuje się m.in. pod względem kolorów. Tu wyróżniamy 2 rodzaje styropianu:

  • Styropian biały to ten najbardziej znany rodzaj. Istnieje na rynku już od lat 50. ubiegłego stulecia, dlatego często określa się go też po prostu jako tradycyjny. Można powiedzieć, że jest to najbardziej ekonomiczna wersja izolacji. Białe styropiany należą do tych najtańszych i zarazem bardzo skutecznych materiałów umożliwiających ocieplanie budynków. Dlatego stale są na topowych pozycjach w branży izolacyjnej.
  • Styropian grafitowy to z reguły cieplejszy izolator. Grafitową barwę nadają specjalne dodatki uszlachetniające, które mogą pochłaniać lub odbijać promieniowanie podczerwone. W ten sposób materiał szybciej się nagrzewa i lepiej utrzymuje ciepło, czyli ma po prostu lepsze właściwości termoizolacyjne.
Styropian - ciepłu dom

Jednak fakt, że barwiony styropian zdecydowanie szybciej się grzeje, ma też swoje minusy. Styropiany grafitowe wymagają przede wszystkim specjalnych technik montażowych i odpowiedniego sposobu magazynowania. Wszystko ze względu na jego strukturę, w której występują dość duże naprężenia, dlatego łatwiej może tu dojść do spękania warstwy klejenia. Jeśli izolowana ma być np. fasada budynku, warto wtedy zaciemnić rusztowania siatkami maskującymi.

Grafitowy styropian warto wybierać, jeśli zależy nam na naprawdę dobrej izolacyjności cieplnej. Takie rozwiązanie znacznie przyczyni się też do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Zatem zanim wybierzemy odpowiedni styropian, zastanówmy się najpierw, co chcemy uzyskać, tworząc daną izolację.

Grubości styropianu – jak je dobrać? Podział względem zastosowań

Ważnym elementem przy wyborze izolatora są na pewno grubości styropianu. Te pośrednio wiążą się z kolorystyką. Przypomnijmy, że grafitowy styropian jest cieplejszy, w związku z tym będzie można wybrać cieńszą wersję przy zachowaniu tych samych parametrów cieplnych. Konkretnie chodzi tu o współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który szerzej omówimy również w tym artykule.

Wybierając biały styropian, musimy pamiętać, że będzie trzeba użyć grubszego materiału, aby uzyskać podobne rezultaty izolacyjne, jak w przypadku grafitowego odpowiednika.

Styropian - 15 cm na izolację fasady

Grubość styropianu, którą oferują producenci to zwykle przedział od 1 do 30 cm. Są to optymalne wielkości, które umożliwiają izolację konkretnych partii domu. Najczęściej poszukiwanymi są styropian 5 i styropian 10 cm. Równie popularny jest też styropian 15 cm, czy styropian 20 cm.

Cieńsze styropiany jak choćby styropian 2 cm, czy styropian 3 cm też są chętnie kupowane. Te mogą okazać się pomocne przy izolacji nadproży, ościeży przy oknach i drzwiach. Są to miejsca o niewielkich powierzchniach, gdzie każdy zaoszczędzony centymetr się liczy. Dlatego warstwa docieplająca powinna być tu maksymalnie cienka. Cieniutkie płyty styropianowe stanowią też dobry podkład izolacyjny pod ogrzewanie podłogowe.

Grubość poszczególnych styropianów wiąże się również z ich zastosowaniem. Najprościej będzie to omówić na schemacie. Poniżej przedstawiamy przybliżony podział:

  • 5 cm – stropy
  • 8-10-12 cm – styropian na fundamenty i piwnice
  • 10-14-15 cm – styropian elewacyjny / styropian fasadowy
  • 12-14-15 cm – styropian podłogowy
  • 15-20-25 cm – dachy skośne
  • 20-25 cm – stropodachy
  • 25-30 cm – dachy płaskie

Jeszcze uwaga techniczna. Pamiętajmy, że styropian na fundamenty powinien być wodoodporny, dlatego przy wyborze warto prześledzić jeszcze specyfikacje produktu pod kątem nasiąkliwości. Najlepiej wybierać ten możliwie niskonasiąkliwy. W przypadku styropianu na podłogę, czy dach ważna jest twardość styropianu. Tu trzeba zwrócić uwagę na wartość EPS. Na przykład styropian eps 100 należy już do tych bardzo twardych izolatorów.

Lambda styropianu – najważniejszy parametr izolacyjny

Skupmy się teraz na wskaźniku termoizolacyjnym, czyli zdolności styropianów do przewodzenia ciepła. Właśnie za to odpowiada lambda styropianu, czyli współczynnik przewodności cieplnej oznaczany symbolem λD, którego jednostką jest W/mK. Niezależnie od tego, czy będziemy ocieplać dach, fasadę, podłogi, czy fundamenty zawsze trzeba zwracać szczególną uwagę na ten parametr.

Zatem jaką lambdę wybrać? Zasada jest prosta – im niższa jej wartość, tym lepiej. Wtedy styropian będzie lepiej izolował. To oznacza, że latem skuteczniej ochroni pomieszczenia przed upałem, a zimą zatrzyma ciepłe powietrze wewnątrz murów.

Dla styropianów przyjmuje się, że optymalna wartość tego wskaźnika leży w granicach 0,030-0,045 W/mK. Obecnie dla budynków energooszczędnych wskazane jest, aby współczynnik lambda styropianu nie przekraczał 0,040 W/mK. W tej sytuacji może warto zastanowić się nad wyborem grafitowego styropianu, który z reguły będzie miał niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Najlepiej sobie to ustalić jeszcze w fazie projektowej budynku.

Internetowa hurtownia styropianu izolacjeGT – ceny styropianu

Hurtownia styropianu online izolacjeGT to sprawdzone miejsce, gdzie można zamówić najlepszej jakości towar w przystępnych cenach. Nasz asortyment to produkty markowe. Współpracujemy z producentami najbardziej znanymi na rynku izolacyjnym. W ofercie posiadamy styropiany firmy Arsanit, Genderka, Austrotherm, Yetico, Termo Organika, Swisspor, Izoline oraz Styropmin. Wśród nich wyroby przeznaczone do izolacji, dachów, stropów, ścian fasadowych i wewnętrznych, a także podłóg, piwnic i fundamentów. Do wyboru są zarówno styropiany białe, jak i grafitowe we wszystkich możliwych grubościach.

Styropian - hurtownia styropianu online

Plusem zakupów u nas jest możliwość składania zamówień 24h/7 – pisząc do nas na adres mailowy. Zamówienia przyjmujemy również telefonicznie, a wszelkie formalności załatwiamy online. Organizujemy także transport towaru na terenie całego kraju. Płatności można dokonać tradycyjnie przelewem lub BLIKiem. Wygodnie, szybko i bezstresowo.

Ceny styropianu w zależności od rodzaju są zróżnicowane. Tak jak wspominaliśmy na pewno tańszym materiałem izolacyjnym będzie biały styropian. Na cenę styropianu wpływają też parametry. Wiadomo, że im będą korzystniejsze, tym będzie on droższy. Za izolator z niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła zapłacimy więcej. Porównując tradycyjny styropian ze styropianem grafitowym, cena tego drugiego będzie na pewno wyższa nawet przy założeniu, że oba rodzaje będą miały jednakową grubość. Warto mieć to na uwadze. Po aktualną ofertę cenową zapraszamy na naszą stronę internetową izolacjeGT.pl, a w razie pytań służymy pomocą i indywidualnym doradztwem. Zakupy w naszej hurtowni online izolacjeGT to po prostu dobry deal!