Wełna mineralna, wełna skalna Rockwool

Wełna mineralna, wełna skalna Rockwool

Wełna Rockwool to materiał izolacyjny, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i profesjonalistów. To produkt wyjątkowo uniwersalny, który dzięki swoim właściwościom zapewnia nie tylko odpowiedni komfort termiczny. Zastosowanie wełny mineralnej Rockwool gwarantuje również doskonałe wyciszenie i zwiększenie bezpieczeństwa budynku. Co więcej, wełna Rockwool (zarówno w formie płyt, jak i mat) jest niepalna, dzięki czemu hamuje rozprzestrzenianie się ognia.

Wełna skalna Rockwool – właściwości

Nowoczesne budownictwo stawia na jakość i trwałość, dlatego wykorzystywane obecnie rozwiązania konstrukcyjne wymagają doboru materiałów, które będą spełniać wysokie standardy. Wełna Rockwool to odpowiedź na takie zapotrzebowanie. To produkt, który może być stosowany we wszystkich aplikacjach, od izolacji piwnic i podłóg, przez ściany (zarówno działowe, jak i zewnętrzne), aż po dachy. Wełna skalna to materiał, który dzielimy ze względu na miejsce zastosowania oraz na właściwości.

W pierwszym przypadku będzie to więc na przykład wełna skalna przeznaczona do izolacji ścian zewnętrznych, ścian działowych, poddaszy, dachów czy podłóg. W drugim przypadku bierzemy pod uwagę parametry wełny skalnej dotyczące termoizolacji i izolacji akustycznej. Najważniejszym wskaźnikiem mówiącym o stopniu izolacji termicznej wełny skalnej jest współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wyrażany w jednostce W/mK. Im mniejszą lambdę wykazuje dana wełna skalna, tym większą zapewnia ochronę przed utratą ciepła. Wełna Rockwool, w zależności od produktu, ma współczynnik lambda w przedziale od 0,031-0,042 W/mK.

Wełna Rockwool – wełna skalna twarda i miękka

Trzeci podział, jaki chcemy tu przedstawić, dotyczy stopnia twardości wełny Rockwool, a wiąże się on z gęstością nominalną danego produktu oraz z jego zastosowaniem. Biorąc pod uwagę oba czynniki wyróżniamy następujące materiały izolacyjne:

  • Twarda wełna skalna,
  • Miękka wełna skalna.

Stopień twardości wełny mineralnej wiąże się nierozerwalnie z parametrami wytrzymałościowymi. Mamy tu więc do czynienia przede wszystkim z wytrzymałością na ściskanie uwzględniającą 10% odkształcenia CS(10) wyrażaną w kiloPascalach.

Wskaźnik ten ma znaczenie szczególnie w izolacji przegród narażonych na znaczne obciążenia użytkowe i obciążenia śniegiem, jak dachy płaskie i podłogi. Wełna Rockwool twarda i wełna Rockwool miękka różnią się ponadto poziomem wytrzymałości na rozrywanie, którą również wyraża się w kiloPascalach. Im wyższa jest jej wartość, tym większa odporność materiału na działanie sił ssących wiatru, co ma znaczenie w przypadku izolacji dachów płaskich i fasad.

Zastosowanie miękkiej i twardej wełny Rockwool

Twarda wełna Rockwool wykazuje wysokie parametry mechaniczne, a także dobrą stabilność wymiarową. Jest trwała, sztywna i odporna na rozciąganie. Dzięki temu ta wełna skalna może być stosowana do termoizolacji i wyciszania w miejscach narażonych na duże obciążenia. Twarda wełna skalna doskonale nadaje się do izolacji ścian zewnętrznych, podłóg pływających oraz dachów płaskich. Z kolei właściwości, jakie wykazuje miękka wełna skalna, pozwalają na duże możliwości wykorzystania.

Miękka wełna Rockwool jest świetnym izolatorem akustycznym, dlatego często stosuje się ją w izolacji ścian działowych w pomieszczeniach mieszkalnych. Mniejsza gęstość i dobre parametry akustyczne to cechy, dzięki którym miękka wełna skalna znakomicie sprawdza się również w izolacji skosów poddaszy użytkowych. Wełna Rockwool w postaci miękkich, bardziej elastycznych płyt lub mat znajduje szczególnie zastosowanie przy nietypowych kształtach więźby dachowej. Miękka wełna skalna daje się łatwo dopasować w trudno dostępnych miejscach.