Jak prawidłowo zamontować styropian elewacyjny?

Klejenie styropianu

Nasz dzisiejszy blogowy temat to ocieplenia domu – konkretnie fasad, czyli w roli głównej styropian elewacyjny. Omówimy, jak wygląda ocieplanie styropianem tej części budynku. Podpowiemy, jak przygotować mury i w jaki sposób kleić płyty styropianu. Zanim przystąpisz do izolacji elewacji, przeczytaj nasze porady, aby uniknąć błędów.

Przygotowujemy podłoże pod styropian elewacyjny

Aby prawidłowo zamontować styropian elewacyjny na ścianach budynku, najpierw trzeba odpowiednio zaadoptować podłoże. Co to oznacza? Ściany powinny być przede wszystkim wyrównane, suche i pozbawione zanieczyszczeń, pleśni, grzybów itp. Należy zadbać o to, aby dana powierzchnia miała dobrą przyczepność zaprawy klejowej.

Ocieplanie styropianem fasad, czyli wszelkie działania na tynkach cementowych, cementowo-wapiennych lub na betonach można zacząć dopiero po około 4 tygodnie od ich ułożenia.

Warto uprzednio zagruntować powierzchnię pod elewację. Taki zabieg pomoże poprawić przyczepność kleju do podłoża. Zapobiegnie to również ewentualnemu pyleniu. Pamiętaj, że na wyschnięcie gruntu potrzeba minimum około 24 h.

Klejenie styropianu

Zanim przystąpisz do ocieplenia domu płytami styropianowymi, możesz na próbę przykleić małe części styropianu. Po upływie doby sprawdź, czy da się je oderwać. Jeśli ściana była odpowiednio przygotowana, styropian będzie do niej solidnie przylegał.

Dawniej, aby zabezpieczyć krawędzie elewacji przed uszkodzeniami mechanicznymi lub gryzoniami montowano tzw. listwy startowe. Obecnie zamiast tego stosuje się równie skuteczne zabezpieczenie w postaci aluminiowych lub plastikowych kątowników. Umieszcza się je przy dolnych i narożnych krańcach oraz wokół otworów drzwiowych i okiennych w ścianie.

Zwróć uwagę, że styropian grafitowy (szary), choć lepiej trzyma ciepło niż biały, jest nieco trudniejszy w montażu. Tego rodzaju styropian na ocieplenie domu szybciej się nagrzewa, tym samym ma gorszą przyczepność dla zaprawy klejowej. W tej sytuacji dobrze jest osłonić rusztowania siatką ochronną, a do klejenia użyć naprawdę mocnego kleju.

Czasami lepiej też jest wybrać płytę ryflowaną, która ma większą powierzchnię klejenia.
Ocieplenie ścian dobrze jest wykonać systemowo (za pomocą materiałów z jednej firmy). Chodzi tu przede wszystkim o produkty z kategorii chemii budowlanej, czyli o grunty, tynki, czy kleje jednakowej marki. Wtedy w razie niepowodzenia będzie łatwiej reklamować jakieś ewentualne wady elewacji.

Ocieplanie elewacji – metody klejenia styropianu

Po sporządzeniu zaprawy klejowej według wytycznych producenta pora przystąpić do właściwego ważnego etapu ocieplania elewacji, jakim jest klejenie płyt styropianu do ścian. Na początek ważna techniczna uwaga – klej nakładamy zawsze tylko na styropian, a nie na podłoże. Płyta powinna być nim pokryta w 40%, a po dociśnięciu do powierzchni ściany zewnętrznej (na styku) w 60%.

Klejenie styropianu

Dobre praktyki przyklejania styropianu:

  • Przede wszystkim układamy kolejne pasma płyt na przemian na tzw. mijankę. Dotyczy to także ocieplania budynku na krawędziach.
  • Krawędzie otworów okiennych i drzwiowych wykonujemy z płyty w całości (przyciętej do odpowiedniego rozmiaru), a nie z kawałków. W tych miejscach nie powinno tworzyć się łączeń.
  • Warto przez cały proces klejenia płyt kontrolować równość powierzchni przy użyciu poziomicy.

Sposoby nakładania kleju na styropian fasadowy:

  • Metoda punktowa. Jest to po prostu klejenie na tzw. placki, czyli nanoszenie zaprawy na styropian punktowo. Równomiernie na całej powierzchni nanosi się od 6 do 8 placków.
  • Metoda obwodowo-punktowa (preferowana). Zaprawę klejową aplikuje się na obrzeżach (obwodach) płyt izolacyjnych. Powstała w ten sposób ramka powinna mieć szerokość 3-4 cm. W środku rozmieszcza się jeszcze równomiernie ok. 6-8 placków. Nałożona masa powinna stanowić 40% styropianowej powierzchni. Ramka jest tu kluczowym elementem, ponieważ zapobiega powstawaniu prześwitów (tzw. kominów powietrznych) między fasadą budynku a styropianem. Podczas pożaru ogień będzie się bardzo łatwo się rozprzestrzeniał, jeśli w ścianach będą prześwity. Ramka ulokowana na brzegach płyt blokuje przepływ powietrza, tym samym tłumi płomienie. Mocowanie styropianu na ramki to także mniejsze ryzyko przedostania się owadów (np. os, szerszeni) do warstwy docieplającej. Obwodowo-punktowa metoda klejenia zapewnia także solidne związanie płyt ze ścianą elewacyjną, czyli tym samym skuteczniejsze ocieplanie styropianem.
  • Nakładanie zaprawy klejowej za pomocą zębatej pacy. W ten sposób nanosi się klej na całą powierzchnię płyty. Wymiar zębów pacy to 10 x 12 mm. Jednak ta metoda sprawdza się tylko i wyłącznie, jeśli ściany są idealnie równe. Dlatego jest raczej rzadko stosowana.

Po zakończeniu klejenia należy uzupełnić ewentualne szczeliny pianką, a większe braki uzupełnić odpowiednio przyciętymi kawałkami styropianu. Kawałki wyschniętej pianki należy wyciąć, a następnie przeszlifować gotową zamontowaną izolację styropianową.