Jaki styropian do ocieplenia domu? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jak dobrać styropian

Styropian do ocieplenia domu – jaki wybrać, na co należy zwrócić uwagę? Dlaczego lambda styropianu jest taka ważna? Jak poznać, czy styropian na ocieplanie domu jest dobrej jakości? Jak dobierać styropiany pod kątem zastosowań? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź na łamach naszego dzisiejszego blogowego wpisu. Zapraszamy na kolejną solidną porcję wiedzy.

Styropian do ocieplenia domu – kwestie, na które warto zwrócić przy jego wyborze

Odpowiednio dobrany styropian do ocieplenia domu to klucz do sukcesu. Porządnie ocieplony dach, ściany, podłogi czy fundamenty – gwarantują odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, a to wszystko przekłada się na poprawę komfortu mieszkania. Ponadto skuteczna izolacja wpływa na koszty ogrzewania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rachunki za ogrzewanie będą satysfakcjonujące, będzie po prostu taniej. Warto więc dobrze się przygotować to tego etapu prac. Wypunktujmy zatem najważniejsze aspekty styropianu do ocieplenia, na które zwrócić uwagę, aby właściwie wybrać.

Oznakowanie kodem, waga styropianu

Na wstępie dobrze jest zapoznać się z opisem styropianu umieszczonym na etykiecie. Z tych informacji można wyczytać, czy dany produkt spełnia odpowiednie normy budowlane. Najnowsza norma to PN-EN 13163+A1:2015-03. Styropian zawiera również oznaczenie w postaci długiego kodu. Na pierwszy rzut oka wygląda on dość skomplikowanie, ale zaraz wspólnie go rozszyfrujemy.

Jak dobrać styropian

Symbol CS(10) to naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu – to informacja o maksymalnym obciążeniu danej płyty, które spowoduje zmianę kształtu o 10% grubości. Przykładowo dla CS(10) 80 to 80 kPa (kilopaskali). Tyle w zupełności wystarczy już przy izolacjach dachów, czy podłóg.

Skrót TR oznacza wytrzymałość styropianu na rozciąganie prostopadłe. W przypadku styropianów na fasadę powinien wynosić on minimum 80 kPa. Dla przykładu symbol TR 100, czyli 100 kPa świadczy o tym, że dany materiał ma już tę wytrzymałość całkiem sporą. Parametr BS także podawany w kilo paskalach [kPa] to wytrzymałość na zginanie. Wartość minimalna powinna wynosić w tym przypadku 75 kPa, natomiast optimum to 100 kPa. Liczą się również grubości styropianu, ponieważ to wpływa na opór ciepła. Im grubszy styropian, tym lepsza będzie izolacja, jednak przekłada się to także na wzrost ceny za materiał.

Dobry styropian w dokumentacji powinien mieć wyszczególnioną deklarację zgodności oraz odpowiednie atesty higieniczne. Ważna jest także jego waga, która świadczy o tym, czy dany towar ma odpowiednią gęstość. Zaznaczmy, że im większa gęstość, tym więcej waży styropian. To z kolei ogólnie przekłada się na dobre parametry, które spełniają wyznaczone standardy. Niższa waga produktu, niż ta zadeklarowana przez producenta świadczy o tym, że jest zbyt mało surowca, a w związku tym jakość izolatora będzie odbiegać od ideału.

Jakość styropianu

Od jakości styropianu będzie zależeć jego trwałość. Trzeba sprawdzić, czy płyta nie jest zbyt krucha, łamliwa, a także, czy nie jest wygięta. Przy ocenie jakości styropianu dobrze jest zagłębić się w podstawowe wiadomości o procesie produkcyjnym i o głównych etapach jego powstawania.

Spienianie styropianu – tutaj ważna jest ilość oraz jakość bazowego składnika tj. polistyrenu. W niskiej jakości wyrobach zwykle jest sporo ścinków pozostałych z poprzednich produkcji. Taki dodatek wpływa niekorzystnie na spoistość styropianu. Spienione granulki polistyrenu będą wypadać, a powinny ściśle do siebie przylegać – być zwarte. Jest to możliwe tylko przy odpowiedniej ilości surowca.

Jak dobrać styropian

Sezonowanie materiału – na tym etapie cząsteczki polistyrenu po uprzednim spienieniu trafiają do przewiewnych silosów, gdzie są napowietrzane. W ten sposób nabierają stabilności. Zakłady produkcyjne renomowanych firm są wyposażone w odpowiednio przystosowane strefy do sezonowania bloków styropianowych.

Cięcie bloków na płyty tzw. blokowanie – wysokojakościowy styropian powinien mieć zachowaną zadeklarowaną przez producenta grubość. Oczywiście dopuszcza się odchylenia, które zwykle podane są w dokumentacji produktowej. W dobrych wyrobach będą to różnice rzędu 2 mm.

Istnieje Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, do którego należą najlepsze na rynku firmy. Te są zobowiązane do poddawania wyrobów zewnętrznej kontroli, gdzie w przypadku niespełnienia wymogów dany producent ponosi konsekwencje. Producenci należący do Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu muszą odpowiednio oznakować swoje produkty, aby konsument mógł zweryfikować ich jakość i zgodność z deklaracjami zawartymi w dokumentacji.

Współczynnik przewodzenia ciepła – lambda

Jest to kluczowy parametr, który odpowiada za termoizolację w danym styropianie. Podstawową zasadą, którą należy się kierować, jest wartość lambdy styropianu. Im jest ona niższa, tym dana płyta skuteczniej izoluje ciepło. Tym samym, jeśli wybierzesz materiał tej samej grubości, ale współczynnik lambda będzie niższy, zyskasz więcej ciepła w budynku, czyli po prostu mniej pieniędzy wydasz na jego ogrzanie.

Obecnie na rynku dostępne są styropiany o lambdach rzędu 0,045-0,030 W/mK. W budownictwie energooszczędnym zalecana optymalna wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla styropianów fasadowych nie powinna przekraczać 0,040 W/mK.

Kolory styropianu

Barwa styropianu wpływa na jego parametry termoizolacyjne, czyli wspomnianą wyżej lambdę. Do wyboru mamy biały tradycyjny styropian oraz styropian grafitowy. Kolor grafitowy (szary) płyt uzyskano, dodając grafit. To właśnie jego cząsteczki wpływają na polepszenie właściwości termicznych styropianu.

Jak dobrać styropian

Grafitowe płyty mają zwykle niższą wartość lambdy. Ocieplanie budynku styropianem barwionym na grafitowo umożliwia zastosowanie materiału cieńszego przy jednoczesnym obniżeniu współczynnika przewodzenia ciepła. Cieńsza izolacja będzie wtedy tak samo skuteczna, jak ta nieco grubsza wykonana z białego styropianu. To duży plus, kiedy nie chcemy za bardzo obciążać np. elewacji. Poza tym w ten sposób do budynku dostanie się więcej światła.

Grafitowy styropian sprawdza się przy budowie domów pasywnych i energooszczędnych. Jednak przy tego rodzaju materiałach trzeba uważać, żeby zbytnio nie nagrzać ich na słońcu. W tym celu przy montażu stosuje się specjalne ochronne powłoki (siatki). Trzeba pamiętać, że ten styropianowy rodzaj kosztuje więcej niż jego biały odpowiednik. Dostępne aktualnie na rynku tradycyjne białe płyty styropianowe są również bardzo dobrze dopracowane i doskonale spełniają swoje zadanie.

Dobieramy styropian na ocieplenie domu pod kątem zastosowań

Styropian na ocieplenie domu musi być dopasowany pod konkretne partie budynku. Styropian elewacyjny, podłogowy, fundamentowy, czy ten na dachy różni się nieco właściwościami, parametrami i zdecydowanie nie można zastosować go losowo.

Producenci styropianu stosują podział, który z góry informuje o zalecanym przeznaczeniu. Produktom nadają kategorie. Są to ściany i fasady (styropiany elewacyjne), dachy i podłogi (podłogowe) oraz fundamentowe. Wśród styropianów są również specjalistyczne wodoodporne oraz akustyczne, które poza izolacją termiczną poprawiają też akustykę (wyciszają dźwięki uderzeniowe w podłodze). Jeśli więc planujemy ocieplenie styropianem, dobieramy płytę zgodnie z jej zastosowaniem. Tylko wtedy mamy gwarancję, że pożądane rezultaty będą osiągnięte.

Jak dobrać styropian

Jakie wytyczne w styropianach o konkretnym zastosowaniu są więc ważne? W przypadku izolacji fasad istotny jest współczynnik termoizolacyjny lambda oraz wskaźnik TR tj. wytrzymałości płyt na rozciąganie prostopadłe. W miejscach, gdzie zwykle występują spore naprężenia ściskające, czyli dość mocno obciążonych oprócz lambdy ważnym parametrem jest CS(10) informujący o twardości danego styropianu, czyli jego ogólnej wytrzymałości na nacisk.

Styropiany wodoodporne zawierające związki hydrofobowe (chłonące wodę) ze względu na obniżoną nasiąkliwość polecane są przy docieplaniu fundamentów. To właśnie w obszarze podpiwniczonym, fundamentowym zwykle jest dość wilgotno i ten rodzaj płyty oprócz zabezpieczenia termicznego stanowi również hydroizolację. Styropiany odpowiednie na fundamenty powinny być także odpowiednio twarde i odporne na odkształcenia, czy mieć stosunkowo wysoki parametr CS(10).