Styropian grafitowy, czy biały – co wybrać? Porównanie właściwości

Styropian grafitowy vs biały

Ocieplanie domu styropianem to jedna z najskuteczniejszych metod. Na rynku jest obecnie sporo asortymentu, ale co się sprawdzi? Nasza internetowa hurtownia styropianu izolacjeGT bazuje jedynie na produktach wysokiej jakości tworzonych przez czołowych w tej branży producentów m.in. Arsanit, Genderka, czy Austrotherm. Czym jest styropian EPS i jakie mamy rodzaje? Wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie. Porównamy styropian grafitowy i biały. Omówimy specyfikę każdej z płyt styropianowych – ich właściwości, czy zastosowania. Przeczytaj nasze zestawienie, a wybór stanie się prostszy.

Styropian EPS – czym jest, jakie są rodzaje i właściwości?

Styropian EPS określany jest zwyczajowo po prostu styropianem. Płyta składa się z drobnych i lekkich granulek polistyrenu ekspandowanego tzw. EPS. Te wtłaczane są do specjalnych form i powstają bloki, które tnie się do odpowiedniej długości i grubości. Polistyren uzyskuje się w wyniku polimeryzacji styrenu. Ten ostatni może być pochodną etylobenzenu lub powstaje w wyniku rafinacji ropy naftowej. Polistyren to przezroczysty syntetyk, na który nakładane są kolory.

Najczęściej produkuje się styropiany grafitowe i białe. Jednak sama kolorystyka nie jest w tym wszystkim najistotniejsza. Bardziej chodzi tu odmienne właściwości obu styropianów i fakt, że różnią się one parametrami i przeznaczeniem. Styropian szary (grafitowy) zawiera grafit, który wpływa dominująco na barwę i ulepsza termoizolację. W styropianach „kolorowych” współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest znacznie obniżony i oscyluje w okolicach 0,031 W/mK. Natomiast w tradycyjnym styropianie lambda trzyma się w granicach 0,035-0,045 W/mK. Dlatego grafitowy styropian określa się jako ten cieplejszy. W tym przypadku można sobie pozwolić na cieńszą warstwę izolacyjną przy jednoczesnym zachowaniu parametru cieplnego na bardzo dobrym poziomie. Jeśli szukasz ciekawej oferty zapraszamy do działu: Styropian Arsanit.

Styropian grafitowy vs biały

Lepsze właściwości termiczne przekładają się również na wyższą cenę styropianu, ale mając na względzie niższe rachunki za ogrzewanie, może warto wydać więcej pieniędzy na tę inwestycję. Oczywiście EPS styropian w kolorze białym (styropian biały) także będzie dobrym izolatorem, ale trzeba postawić na nieco grubszy materiał, który będzie stanowił też większe obciążenia. Zdarzają się również styropiany błękitne lub zielone, są to specjalistyczne wodoodporne płyty, które mają obniżoną nasiąkliwość. Są hydrofobowe, czyli praktycznie nie chłoną wilgoci. Taka warstwa izolacyjna szczególnie zalecana jest w częściach podziemnych budynku – fundamentach i piwnicach.

Gdzie kupić dobry styropian? Polecamy internetową hurtownię styropianu izolacjeGT, a tam tylko materiały z górnej półki pod względem jakości. Zamawiasz online przez stronę lub dzwonisz, a towar przyjeżdża prosto do domu. Tam, gdzie chcesz. Dowozimy płyty na terenie całej Polski.

Styropian grafitowy vs styropian biały – gdzie najlepiej się sprawdzą?

O tym, który rodzaj styropianu będzie lepszy, decyduje między innymi jego przeznaczenie. Są miejsca, gdzie styropian grafitowy może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem, a w niektórych partiach domu styropian biały wystarczy w zupełności.

Producenci zwykle stosują podział produktów wg zastosowań. Typ dach-podłoga to białe i grafitowe styropiany przeznaczone jednocześnie na dolne i górne partie domu. Przy tego rodzaju materiałach szczególnie ważna jest odporność na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym, czyli np. CS(10)70; CS(10)100 oznacza, że styropian wytrzyma nacisk 70 i 100 kPa. Białe styropiany sprostają takim wymogom. Grafitowe też, a że są nieco cieplejsze, można wykorzystać je jako podkład pod ogrzewanie podłogowe.

Kolejna styropianowa kategoria to ściany i fasady także w dwóch wersjach kolorystycznych grafitowej i białej. Na elewacjach potrzebne są materiały, które dobrze izolują ciepło i nie zabierają stosunkowo dużej powierzchni. Podobnie jest w przypadku ociepleń nadproży, ościeży okiennych. W tych miejscach śmiało można postawić na płyty styropianowe grafitowe. Szczególnie jeśli stawiasz dom jednorodzinny energooszczędny. Zyskasz porządnie zaizolowaną fasadę bez potrzeby tworzenia grubej warstwy docieplającej.

Styropian grafitowy vs biały

Jeśli zdecydujesz się na szare płyty na elewację, pamiętaj, aby dobrze osłonić je przed działaniem promieni słonecznych. Niestety tego rodzaju styropian dużo szybciej nagrzewa się (niż biały), co może spowodować pogorszenie przyczepności kleju (zaprawy klejowej). Kolorowe płyty pod wpływem słońca mogą również zmienić swój rozmiar (obkurczać się lub rozszerzać) i mogą powstawać między nimi szczeliny. Dlatego przy montażu dobrze jest zastosować specjalne siatki ochronne zacieniające ściany elewacyjne.

W styropianowym asortymencie mamy również materiały dedykowane na fundamenty. Jako że w tych miejscach panuje zwykle duża wilgoć, wskazane są tu płyty wodoodporne zawierające dodatkowo substancje odpychające wodę (hydrofobowe). Tutaj można wykorzystać białe płyty, jednak grafitowe zwykle mają niższą nasiąkliwość a do tego niższą lambdę. W tych podziemnych częściach budynku lepiej zapewnić sobie solidna termo i hydroizolację.

Przy wyborze pomiędzy białym a grafitowym styropianem weź pod uwagę także swój budżet. Styropian grafitowy cenę ma wyższą niż ten tradycyjny, ale w zamian zyskujesz więcej ciepła. Pamiętaj, że odpowiednio dogrzane ściany, podłogi, czy dach to mniejsze zużycie gazu, węgla, czy innego rodzaju opału. Więc inwestycja w grafitowe płyty może Ci się lepiej opłacić.