Porotherm 25

porotherm 25

Porotherm 25 cm P+W ten termin bardzo często przewija się w terminologii budowlanej. Jest to wysokiej jakości pustak ceramiczny, a samo słowo Porotherm stało się już niemal synonimem materiału budowlanego przeznaczonego do wznoszenia ścian nośnych. Twórcą tej doskonałej (o czym się za chwilę przekonamy) innowacji jest firma Wienerberger, która specjalizuje się również w produkcji dachówek ceramicznych, cegieł i kostek brukowych. Jeśli właśnie teraz stawiasz ściany, to pustak ceramiczny Porotherm 25 cm może Ci się bardzo przydać, zobacz dlaczego!

Porotherm 25 – zastosowanie, wymiary, waga, ilość na m2 , ilość na palecie, cena

Zastosowanieściany nośne
Wysokość [mm]238 mm
Długość [mm]373 mm
Szerokość [mm]250 mm
Wymiary h/l/b [mm]238/373/250 mm
Waga [kg]17,8 kg
Ilość szt. / m2 [zapotrzebowanie]10,7 szt. / m2
Ilość szt. na palecie [szt.]72 szt.
Waga palety [t]*1,28 t
Logistyka – ilość palet w transporcie (TIR) [pal.]*20 pal.
Logistyka – ilość sztuk w transporcie (TIR) [szt.]*1 440 szt.
Wytrzymałość na ściskanie (klasa) [MPa]10, 15, 20 MPa
Klasa reakcji na ogieńA1
Cenasprawdź tu
Parametry techniczne Porotherm 25 P+W; * ilości przybliżone

Bazowym surowcem, z którego powstaje pustak ceramiczny marki Wienerberger Porotherm 25 P+W jest glina. Jej naturalne pochodzenie ma bardzo korzystny wpływ na mikroklimat budowanych w ten sposób pomieszczeń.

Wspomniany pustak Porotherm to ceramiczny bloczek z charakterystycznymi perforacjami, grubości 25 cm i wymiarach 37,3 x 23,8 cm (długość x wysokość). Waga pustaka 1 szt. to ok. 17,8 kg, a żeby wymurować 1 m2 powierzchni potrzeba będzie ok. 10,7 szt. Pustaki ceramiczne mają przyporządkowaną klasę wytrzymałości. W tym przypadku mowa o klasie 15. Jest to w rzeczywistości wytrzymałość na ściskanie, którą wyraża się w jednostce MPa. Jednak zwyczajowo w specyfikacji pustaka określa się ją po prostu jako klasę. Te najpopularniejsze to 10, a także 12,5 lub 15 oraz 20.

Porotherm 25

Co oznacza widoczny przy nazwie Porotherm 25 symbol P+W? To tzw. technologia pióro-wpust, co w praktyce przekłada się na dużo lepsze i szczelniejsze dopasowanie elementów. Ściany murowane w ten sposób nie wymagają stosowania spoin pionowych. Upraszczając, już samo wnętrze pustaka stanowi funkcję konstrukcyjną. Tym samym budując ściany z tego rodzaju elementów, znacznie ułatwimy sobie prace, zyskamy na czasie i co najważniejsze znacznie poprawimy parametry cieplne muru.
Kolejną ważną kwestią jest przewodność termiczna pustaka, czyli jego zdolność do przewodzenia ciepła oznaczana symbolem lambda λ. Zapamiętajmy, że im większa jest ta wartość, tym więcej ciepła przepłynie (ucieknie) przez nasz budulec. Dlatego tylko materiał z niskim współczynnikiem zda egzamin. W przypadku Porotherm P+W o grubości 25 cm wartość ta jest naprawdę niewielka i wynosi 0,313 W/mK. Porównajmy to z cegłą ceramiczną, u której wskaźnik ten jest ponad dwa razy wyższy – λ wynosi tu 0,7 W/(mK). Spora różnica prawda?

porotherm 25

Dodajmy jeszcze, że termoizolacyjność murów określa współczynnik przenikania ciepła U. Dla murów stawianych z pustaków bez tynku zwykle mieści się on w granicach od 0,17 do 1,72 W/m2K. Tu również nasz pustak od Wienerberger wypada bardzo dobrze, bo U wynosi 1,03 W/(m²K).

Co można zbudować z pustaka Porotherm P+W o grubości 25 cm?

Jest to materiał z serii Standard przeznaczony do budowania ścian na tradycyjną spoinę, który gwarantuje trwałe mury odporne na działanie niekorzystnych warunków na zewnątrz. Dokładniej mówiąc, z pustaków tego rodzaju wymurujemy ściany nośne zewnętrzne z izolacją (dwuwarstwową lub trójwarstwową) oraz przegrody nośne wewnątrz budynków. Przypomnijmy jeszcze tylko, że dzięki technologii pióro-wpust cały proces wykonamy znacznie szybciej.

Dlaczego warto wybrać pustaki ceramiczne Wienerberger Porotherm 25 cm P+W?

Analizując parametry widać wyraźnie, że pustaki ceramiczne Porotherm grubości 25 cm marki Wienerberger to bezapelacyjnie materiał dostosowany do wymogów nowoczesnego energooszczędnego budownictwa. Producent bardzo dba o jakość materiału i na bieżąco jest on poddawany testom wydajnościowym w zakresie wytrzymałościowym i termoizolacyjnym. Jak widać z dobrym skutkiem, ponieważ pustak ceramiczny z Porothermu jest wciąż na liście najlepiej sprzedających się produktów w swojej kategorii.

Naturalny Porotherm 25 P+W gwarantuje bezpieczeństwo i zdrowy mikroklimat budynków

Ściany z Porothermu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Pustaki dzięki paroprzepuszczalnym właściwościom umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza, co przekłada się na poprawne warunki wilgotnościowe. Ceramika wypalana jest wysokich temperaturach, dlatego pustak Porotherm jest dobrze wysuszony i charakteryzuje się również niską nasiąkliwością. Budowane z niego pomieszczenia będą dobrze przewietrzone, pozbawione wilgoci, co oznacza, że na murach nie będą się rozwijać szkodliwe drobnoustroje chorobotwórcze tj. pleśnie i grzyby. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób ze skłonnością do alergii. Ponadto materiały z ceramiki poryzowanej świetnie akumulują ciepło, które stopniowo rozchodzi się po otoczeniu. W ten sposób w budynku zawsze będzie utrzymywać się optymalna temperatura. Latem nie będzie gorąco, a zimą w pokojach będzie przyjemnie i ciepło. Pamiętajmy, że cieplejsze mury to mniejsze rachunki za ogrzewanie. Należy dodać, że ten ceramiczny budulec ma wysoką odporność na ogień. Pustaki wytrzymują aż do 4 godzin.

Doskonała izolacja akustyczna

Pewność, że dzięki pustakom ceramicznym Porotherm grubości 25 cm będziemy mieli ciszę i spokój w domu to kolejny i bardzo znaczący atut. W ten sposób wybudowane ściany nośne zewnętrzne skutecznie wyizolują niechciane dźwięki dochodzące z otoczenia. Wszystko dzięki odpowiedniej gęstości materiału. W tym wypadku Porotherm 25 P+W wycisza hałas na poziomie 49 dB. Tyle wystarczy, żeby móc swobodnie odpocząć.

Zatem jeśli zależy nam na trwałych, ciepłych i cichych ścianach to koniecznie wybierzmy pustak ceramiczny Porotherm 25 cm P+W, tym bardziej że cena tego rozwiązania też jest atrakcyjna. Tanio można ­je kupić w hurtowni internetowej muryGT. Możliwy jest również transport prosto na budowę na terenie całej Polski. Także, jeśli zamawiać pustaki z Porothermu to tylko tu. Zapraszamy!